Badanie prenatalne pozwala dowiedzieć się, czy dziecko ma chorobę genetyczną

 

Początkowe stadium ciąży jest okresem, w którym matka dziecka powinna szczególnie zainteresować się zdrowiem rozwijającego dziecka. Bowiem w trakcie jego trwania możliwe jest wykrycie chorób na wczesnym etapie. 

Badania prenatalne to szerokie pole możliwości diagnostycznych

badania prenatalne poznańAktualna wiedza medyczna oferuje swoim pacjentkom wiele metod diagnostycznych, w zakresie rozwijania się płodu. To nie te czasy, w których jedynym dostępnym badaniem było USG. Badania prenatalne poznań pozwalają na wczesną diagnostykę zaburzeń genetycznych u zarodka, powstałego w wyniku zapłodnienia. Jest to szczególnie istotne ze względu na konieczność poinformowania rodziców dziecka i przygotowania ich na pewnego rodzaju niedogodności z tym związane. Wcześnie wykryta choroba zwiększa również szanse dziecka na przeżycie, bowiem lekarze zyskują możliwość odpowiedniego przygotowania się na moment jego przyjścia na świat. Dzięki czemu poród jest zaplanowany, a w jego trakcie są w pobliżu niezbędni specjaliści. Niestety wspomniane wcześniej badania nie są refundowane przez narodowy fundusz zdrowia. Jednakże ich cena jest stosunkowo niska, wobec czego wiele kobiet zainteresowanych zdobyciem kompleksowej informacji odnośnie stanu dziecka, ma taką możliwość. Warto również podkreślić, że zabieg jest klasyfikowany jako mało inwazyjny. Wprowadzenie igły do omoczni celem pobrania zawartego w niej płynu, jest w pełni bezpieczne dla dziecka. Największym prawdopodobieństwem wystąpienia takiej choroby dotknięte są osoby, w której rodzinie miały one już wcześniej miejsce.

Osoby zdecydowane na przeprowadzenie opisanego badania, winny zgłosić się do sprawdzonego specjalisty w tym zakresie. Prawidłowo wykonany zabieg skutecznie obniża poziom ryzyka na wystąpienie jakiegoś ryzyka dla dziecka.