Budowa nie ruszy bez pracy geodety

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w budownictwie odgrywają geodeci. Tym czasem bez usług fachowców w tej dziedzinie nie ma prawa ruszyć żadna budowa. Wszystko dlatego, że każda budowa – bez względu na przeznaczenie budowanego budynku – zaczyna się od projektu architekta. A żaden architekt nie zacznie pracy bez specjalnej mapy przygotowanej przez geodetę.

Geodeci będą potrzebni zawsze

geodezja wrocławRozpoczęcie inwestycji budowlanej wymaga poczynienia kroków i załatwienia formalności, które są określone przez właściwe prawo budowlane. Nie da się niczego pominąć, bo wszystko jest napisane czarno na białym. Do każdej budowy konieczna jest mapa od geodety, projekt od architekta czy potem nadzór kierownika budowy. Ale tak naprawdę najważniejszą rolę pełni profesjonalna geodezja Wrocław, od której zależy właściwie wszystko co się wiąże z daną budową. Usługi geodety na budowie potrzebne są trzykrotnie. Najpierw musi powstać mapa do celów projektowych. Potem geodeta musi narysować obrys budynku w działce budowlanej. A na koniec niezbędne jest zatwierdzenie, że wszystko wykonane jest zgodnie ze sztuką i wykonanymi wcześniej pomiarami. Wszystko co można powiedzieć na temat geodezji to to, że jest to zawód, który będzie potrzebny niemalże zawsze. Nie ma w tym zakresie możliwości, żeby zawód ten zastąpić nowoczesną technologią. Tym bardziej, że nawet nad pracą najnowocześniejszych urządzeń i tak zawsze będzie czuwał człowiek.

Wybudowanie małego domku jednorodzinnego albo ogromnego biurowca przebiega zawsze według tego samego prawa budowlanego. Nie ma od niego odstępstwa i nie da się w tym zakresie niczego samemu zmienić. W przepisach jasno określono wszystkie formalności, jakie trzeba spełnić przed rozpoczęciem budowy. Pomiary geodezyjne w tych przepisach są niezbędne.