piec wolnostojący

Piece wolnostojące i ich budowa


W dzisiejszych czasach ludzie coraz bardziej idą za postępem technologicznym i naukowym i już nie budują jakiś sprzętów gospodarstwa domowego, które był stosowane kiedyś. Dzisiaj już w prawie każdym domu rodzinnym można spotkać jeden tylko piec, który jest najczęściej usytuowany w piwnicy lub w kotłowni albo jakimś pomieszczeniu przystosowanym tylko do tego celu.

Jak zbudowane są piece wolnostojące?

W związku z tym bardzpiec wolnostojącyo mało jest już gospodarstw gdzie buduje się piece starego typu czyli piece wolnostojące, które najczęściej są nazywane piecami kaflowymi. Już w tym świecie bardzo mały ma pracy zdun, który takie piece buduje. Można też się spotkać z sytuacją gdy ludzie nie wiedzą właśnie kto to jest zdun, gdyż nie spotkali się z budową tego typu piecu jak kaflowy czy wolnostojący. Każdy posiada ogrzewanie centralne lub mieszka w bloku i przejmuje się tylko rachunkami za ogrzewanie.
Piec kaflowy to bardzo żmudna i trudna budowla do wykonania. Trzeba posiadać naprawdę wprawę w tego typu budownictwie i mieć tak zwany talent i wyrachowanie w tym fachu. Zduni są bardzo poczciwymi i ciekawymi ludźmi, którzy mogą nam wybudować taki wolnostojący piec w miejscu gdzie biegnie komin główny w naszym domu. Taki piec ma przeważnie żółty kolor i jest poryty kafelkami właśnie w takim kolorze. W środku znajdują się cegły żaroodporne, które są na pewno droższe od zwykłych cegieł murarskich. Wszystko trzeba odpowiednio postawić i zapełnić zaprawa, aby się nie rozpadło i stało ładnie przez kilkanaście dobrych lat. Gdy wszystko zostało wykonane jak najlepiej to nasz zdun otrzyma od nas zapłatę za wykonanie takiego pieca, a my możemy napalić nim drewnem cz też innym opałem domowym i cieszyć się z jego grzania i ciepła w czasie zimnych nocy i panującym na dworze mrozie.

Gdy mamy takich pieców w domu kilka to na pewno jest to palenie w nich codziennie w czasie zimy jest na pewno uciążliwe i dość kłopotliwe, ale gdy już są rozgrzane i gorące to bardzo długo utrzymują ciepło i są o wiele ekonomiczniejsze od małych i nieporęcznych kaloryferów.