Choroby oczu

W ramach badań profilaktycznych często pomijanym lekarzem jest okulista. Idziemy do niego w ramach badań okresowych w pracy, a potem już zapominamy o jego istnieniu. Nie zdajemy sobie przy tym sprawy jak wiele jest chorób oczu, które w dodatku mogą być naprawdę poważne i wymagać specjalistycznego i długotrwałego leczenia, może i operacyjnego. A nadto zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdżycę.

Jakie choroby oczu może wykryć badanie u okulisty?

okulista bydgoszczJeden z bydgoskich okulistów wypowiedział się, że o ile kiedyś można było mówić o częstszych lub rzadszych chorobach oczu, to teraz jest tak wiele różnych schorzeń, że trudno mówić o jakiejkolwiek statystyce w tym zakresie. Po pierwsze nadwzroczność – z bliska widzimy niewyraźnie, ale gdy odsuniemy dany przedmiot od oczu to widzimy dobrze. Dla tej wady wskazane są okulary korekcyjne. Po drugie zwyrodnienie plamki żółtej – obraz będzie rozmyty z pofałdowanymi krawędziami przedmiotów, a w centrum pola widzenia pojawi się ciemna plama. Przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo, że częściej dotyka palaczy i osób starszych. Leczenie polega na przyjmowaniu określonych leków i terapii fotodynamicznej. Po trzecie jaskra – w jej przypadku pojawia się ból głowy, trudność z adaptacją do wiedzenia w ciemności, ograniczenie widzianego obrazu. Rozwojowi tej choroby sprzyja niskie ciśnienie tętnicze, krótkowzroczność większa niż cztery dioptrie, a także migreny i stres. Leczenie może polegać nawet na wykonaniu zabiegu laserowego lub operacji, która polega na wycięciu części tkanek i utworzeniu nowych dróg odpływu.

Oczywiście są to tylko niektóre schorzenia, z którymi możemy się spotkać w kontekście wzroku i oczu. Warto zatem badać regularnie oczy i dbać o ich sprawność poprzez odpowiednią dietę, ewentualnie suplementy, ograniczenie pracy przy komputerze czy też ograniczenie spędzania czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Źródło salonvision.pl