klimatyzacja

Dobry sposób na klimatyzowanie domu


Klimatyzacja w domu to w dzisiejszych czasach podstawowy mechanizm radzenia sobie z nadmierną temperaturą. Klimatyzatory w biurach to obecnie absolutna konieczność. Oprócz oczywistych zalet stosowania klimatyzacji, istnieje jednak powód, dla którego nie są one wszechobecne w prywatnych domach. Jest to oczywiście koszt użytkowania takiego urządzenia.

Klimatyzacja będzie Ci potrzebna nie tylko w pracy

Koszty eksploatacyjne kliklimatyzacjamatyzatora są znaczne, jednak da się je skutecznie zredukować po przygotowaniu domu w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zainteresować się rekuperacją. Rekuperacja, to mechanizm odzyskiwania ciepła (lub chłodu) ze strumieni powietrznych wypływających z domu. Masy powietrza, które wypompowywane są z domu przesuwane są zazwyczaj wzdłuż powietrza wtłaczanego do domu. Tym sposobem, powietrze wychodzące z pomieszczeń przekazuje temperaturę powietrzu wchodzącemu. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są widoczne niemal natychmiastowo. Tym sposobem zapewniona jest wentylacja. Mamy pewność, że do pomieszczeń będzie się dostawać świeże powietrze, które na dodatek będzie już wstępnie ogrzane, lub schłodzone.
Systemy rekuperacji dzielą się na te prostsze – płytowe oraz te bardziej skomplikowane, wykorzystujące czynniki pośrednie, w postaci gazów typu freon, lub przystosowanych ku temu cieczy. W pierwszym przypadku rekuperacja zachodzi bezpośrednio pomiędzy masami powietrza, które przekazują sobie ciepło przez blaszki konstrukcji metalowych. W przypadku rekuperacji z użyciem czynnika pośredniego, powietrze wychodzące ogrzewa najpierw inny nośnik, który następnie przekazuje swoją temperaturę powietrzu wtłaczanemu.

Klimatyzacja z użyciem rekuperacji to jawna oszczędność. Zapewniona tym sposobem wentylacja jest ekonomiczna i przede wszystkim korzystna dla środowiska.