Endoskopy sterowane przez usb

Przegląd techniczny instalacji elektrycznych, zwłaszcza tych które znajdowały się w starych obiektach, często bywał bardzo utrudniony. Do wielu sekcji instalacji zwyczajnie nie było dostępu, z racji przewodów przepuszczonych w ścianach czy tunelach dostępowych. Konieczne więc było zastosowanie dodatkowych narzędzi, w celu przeprowadzenia jakichkolwiek inspekcji stanu instalacji.

Przenośny endoskop inspekcyjny

endoskop usbDo wszelkich przeglądów w miejscach niedostępnych, nieocenioną pomocą okazywały się elektroniczne urządzenia inspekcyjne. Początkowo były to bardzo duże urządzenia, przewożone na osobnych wózkach, z racji dość pokaźnych gabarytów, aczkolwiek od wielu lat zostały one zastąpione przez endoskop usb, o wiele mniejszy i poręczniejszy niż stare kamery. Endoskop ten był bowiem bardzo kompaktowy, i składał się z układu kamery na długim stalowym wysięgniku, osłoniętym materiałową otoczką, oraz jednostki centralnej o wielkości średnich rozmiarów tabletu. Endoskop ten był podłączany do komputera przenośnego, posiadającego program sterujący, za pomocą kabla usb, a obraz z kamery był wyświetlany właśnie na monitorze owego komputera. Kamera została wyposażona w kilka trybów działania, a każdy z nich był przydatny w innych sytuacjach. Najczęściej wykorzystywana była oczywiście termowizja, umożliwiająca szybsze i łatwiejsze znalezienie nawet najmniejszych uszkodzeń instalacji.

Tryb nocny, wspomagany przez wbudowaną latarkę i promiennik podczerwieni używaliśmy równie często, w miejscach gdzie normalne oświetlenie nie mogło być zastosowane. Endoskop wyposażony był we własną baterię, wystarczającą na godzinę nieprzerwanej pracy. Jednak w razie potrzeby mógł on być łatwo podłączony do każdego gniazdka zasilania, zwłaszcza w przypadku rozległej kontroli.