Filament do profesjonalnego wydruku

Trójwymiarowe drukarki są obecnie na tyle zaawansowane, iż umożliwiły nam nie tylko tworzenie własnych podzespołów, ale również rozpoczęcie produkcji elementów urządzeń wykonanych właśnie z filamentów. Pozwoliło nam to znacznie zaoszczędzić koszty, przeznaczane na wykonywanie form wtryskowych oraz materiałów do nich.

Filamenty do wydruków przemysłowych

jednobarwny filament abs plaNie każdy filament może być jednak użyty w celu stworzenia elementu urządzenia, zwłaszcza ruchomego, gdyż większość materiałów do wydruków trójwymiarowych przeznaczona jest do statycznych wydruków, i nie ma zbyt wysokiej trwałości. Bodaj najlepszym filamentem do druku profesjonalnego jest jednobarwny filament abs pla o zwiększonej gęstości i twardości. Owy filament jest bodaj jedynym materiałem przeznaczonym do wykonywania wydruków, który może być zastosowany do produkcji stałych elementów urządzeń elektrycznych, oraz części ruchomych maszyn. Nie jest bowiem podatny na ścieranie, nie jest kruchy, i dobrze znosi obróbkę chemiczną, choć jest niepodatny na próby obrabiania maszynowego. Materiał jest także odporny na działanie większości farb do tworzyw sztucznych i może być malowany bez problemu. W połączeniu z wysokiej jakości drukarką przemysłową, może być on więc zastosowany do produkcji dowolnego elementu przemysłowego, części wykończeniowych czy podzespołów urządzeń. Jest to o tyle tańsza metoda produkcji iż nie wymaga ciągłej wymiany form wtryskowych, a same filamenty okazują się być o wiele tańsze gdy zastosowane są na skalę przemysłową.

Z tego samego filamentu mogą być również tworzone obudowy czy nawet elementy ozdobne, choć jego trwałość i wytrzymałość oznacza iż znacznie lepiej nadaje się do wydruków o przeznaczeniu całkowicie profesjonalnym, gdzie jego niskie zużycie jest najbardziej widoczne.