Gdzie szukać pomocy w uzależnieniu?

Alkoholizm to poważna choroba, która rujnuje życie zarówno osoby uzależnionej, jak również członków jej rodziny. Trzeba uważnie obserwować zachowanie i postępujący nałóg, aby móc w odpowiednim momencie zareagować i udzielić wsparcia osobie, która nie potrafi samodzielnie zapanować nad nałogiem. Najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalnych ośrodków terapeutycznych – otwartych lub zamkniętych.

Kto powinien skorzystać ze wsparcia w uzależnieniu?

pomoc w uzależnieniuPacjentami prywatnych ośrodków są osoby w różnym wieku – zarówno nastolatkowie, którzy tak naprawdę dopiero co rozpoczynają swoje alkoholowe przygody, jak i osoby starsze zmagające się z nałogiem już od kilkunastu a nawet kilkudziesięciu lat. Najważniejsze, aby osoba uzależniona chciała się zmienić i zerwać z nałogiem, ponieważ tylko wtedy są szanse na poradzenie sobie z alkoholizmem. Oczywiście pomoc w uzależnieniu musi być zapewniona zarówno przez bliskich, znajomych, jak i profesjonalnych terapeutów, którzy będą prowadzić różnego rodzaju zajęcia. Najczęściej pacjenci decydują się na zamknięty ośrodek – szczególnie gdy chodzi o trudne  bardzo zaawansowane przypadki. Bardzo często prywatny ośrodek jest tak naprawdę jedynym rozwiązaniem i szansą na zmianę dotychczasowego życia. Wyjście z uzależnienia nie jest proste i wymaga mnóstwa pracy oraz zaangażowania, a także poświęceń ze strony pacjenta.

Z całą pewnością warto jednak próbować, mimo wcześniejszych niepowodzeń, aby raz na zawsze skończyć z alkoholem czy narkotykami. Jakiekolwiek używki mają negatywny wpływ na nasze życie i mogą doprowadzić do nieodwracalnych skutków. Nie tylko utraty zdrowia i rodziny, czy pracy, ale również niejednokrotnie życia. Nałogi nieleczone mogą prowadzić to poważnych uszkodzeń organizmu i stanów depresyjnych.