Idealny garaż na zgłoszenie

Zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami budowlanymi, zarówno garaże, jak i niewielkie budynki gospodarcze oraz letniskowe nie wymagają pozwolenia na budowę. Zgłoszeniem do starostwa objęte są tylko garaże nieprzekraczające 35 metrów kwadratowych. Gotowe projekty małych garaży można kupić za niewielkie pieniądze.

Zadaszenie auta niewymagające pozwolenia budowlanego

garaże do 35 m bez pozwoleńZazwyczaj jednostanowiskowe garaże nie są objęte pozwoleniem na budowę. Jeśli ktoś chce postawić niewielkie zadaszenie auta, wystarczy proste zgłoszenie w wydziale budownictwa. Co więcej, do postawienia garażu mieszczącego się w limicie metrów kwadratowych, niewymagany jest żaden projekt budowlany. Można wiec skorzystać z gotowych konstrukcji lub zamówić usługę wymurowania garażu na własnej posesji. Proste garaże do 35 m bez pozwoleń i zbędnych procedur idealnie sprawdzają się na wsi i w mieście. Taką wiatę samochodową stawia się bez fundamentów, na wyrównanym terenie. Dodatkowo istnieje możliwość dopasowania konstrukcji do warunków zabudowy, np. wybór garażu murowanego, blaszanego czy też drewnianego, ekologicznego. Proste konstrukcje garażowe mogą być z dachem płaskim lub dwuspadowym. Wszystko uzależnione jest od wymagań planistycznych obowiązujących na wskazanym terenie objętym zabudową. Przykładowo w miastach polecane są garaże murowane o nowoczesnej konstrukcji. Przy zabudowie zabytkowej preferuje się dachy dwuspadowe.

Klasyczny garaż można postawić na własnej lub dzierżawionej działce bez pozwolenia na budowę. Zgodnie z prawem budowlanym budynki o metrażu do 35 m nie są objęte wymogiem pozwoleń. Są od tej reguły wyjątki, np. garaże na terenach zabytkowych. Jednak i wtedy można dostosować bryłę zabudowy do wymagań administracyjnych i obowiązujących przepisów.