Jak działa nowoczesna wycinarka laserowa?

 

Podczas realizacji procesów produkcyjnych bardzo ważne jest wykorzystywanie jedynie odpowiednio obrobionych surowców. Szczególnie tyczy się to elementów wykonanych z metalu, które musza być pozbawione jakichkolwiek niedoskonałości. Pomóc w tym mogą nowoczesne maszyny, które do obróbki wykorzystują laser.

Zalety wycinarki laserowej fiber

fiber laserKażdy element czy półprodukt ze stali, który ma być wykorzystywany do produkcji produktu finalnego, musi być wcześniej odpowiednio obrobiony. Ta obróbka może być realizowana zarówno w sposób mechaniczny, jak i innymi, bardziej nowoczesnymi sposobami. Ważne jednak, aby w wyniku obróbki na danym półprodukcie nie pozostawały żadne niedoskonałości, typu nierówne krawędzie. Przykładem tego typu nowoczesnych maszyn są nowoczesne wycinarki laserowe, wykorzystujące do ciecia fiber laser. Jakie są przewagi tego typu wycinarek laserowych nad tymi tradycyjnymi? Przede wszystkim różni się transmisja wiązki laserowej. Laser fiber nie jest emitowany za pomocą specjalnych niewielkich zwierciadeł, ale przy pomocy diod laserowych w stanie stałym. Światło lasera jest następnie kierowane do głowicy za pomocą kabla fiber, od czego wzięła się zresztą cała nazwa tej technologii obróbki. Dzięki wykorzystywaniu takich metod do przekazywania wiązki lasera, ta metoda ciecia cechuje się praktycznie stu procentową precyzją, czego nie można powiedzieć o tradycyjnych wycinarkach laserowych. Wycinarki laserowe Fiber są zazwyczaj także znacznie bardziej energooszczędne w porównaniu do tych tradycyjnych wycinarek.

Wybór odpowiedniej maszyny do obróbki półproduktów jest bardzo istotny. Wpływa to bowiem przede wszystkim na sprawność realizacji procesów produkcyjnych, oraz może ograniczyć ryzyko powstania niedoróbek. Dlatego też warto wykorzystywać jedynie te nowoczesne metody obróbki.