skóra

Jak rozpoznać chorobę skóry? – kontaktowe zapalenie skóry

Istnieje bardzo wiele schorzeń dotykających naszego ciała, natomiast to właśnie choroby skóry są dla nas najbardziej przykre, gdyż ciężko ukryć je przed otoczeniem. Popularna w ostatnich latach żywność modyfikowana genetycznie oraz utrwalanie jej chemikaliami spowodowały, iż coraz więcej osób cierpi na skutki alergii tym wywołanych.

Kontaktowego zapalenia skóry nie wolno lekceważyć

skóraTakim skutkiem jest bez wątpienia kontaktowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać, czy to właśnie nas dotknęła ta dolegliwość? Przede wszystkim, na naszej cerze pojawia się wówczas nieprzyjemna wysypka, najczęściej w miejscu, w którym doszło do kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną. Wyprysk kontaktowy jednak – bo tak również nazywa się ten stan – w postaci alergicznej oznacza, iż obszar występowania zmian skórnych nie ogranicza się tylko do miejsc dotkniętych alergenem. Jeśli zauważymy grudki albo pęcherzyki na naszym ciele w różnych jego miejscach, bez wątpienia powinniśmy się udać do dermatologa. Wykonane przez niego testy pozwolą potem określić źródło podrażnień.
Zapalenie kontaktowe może pojawić się nagle i w każdym wieku, natomiast inaczej ma się sprawa z chorobami, które wywołuje atopia. Ponieważ jest to zaburzenie mające podłoże genetyczne, często objawy pojawiają się już u niemowląt, co pozwala na szybkie zdiagnozowanie odpowiedniego zwyrodnienia. Najczęściej jest to atopowe zapalenie skóry, dotykające nawet 15% światowej populacji. Również tutaj pojawiają się nieprzyjemne zmiany na cerze, którym towarzyszy świąd, a często też ból i uciążliwe pieczenie.

AZS łatwo rozpoznać po tym, iż reakcja alergiczna pojawia się po kontakcie ze specyficznymi substancjami lub po zjedzeniu jakiegoś konkretnego pokarmu. Choroba ta potrafi być bardzo dokuczliwa dla karmiących matek, gdyż alergia u dziecka wymusza dostosowanie swojej diety przez mamę.