Jaką dietę stosować w chorobie Hashimoto?

Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Charakteryzuje się obecnością we krwi chorego przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej i tyreoglobulinie. Produkowane są one przez układ odpornościowy i przyczyniają się do stopniowego zaniku komórek pęcherzykowych tarczycy, co skutkuje niedoczynnością tego narządu. Jest to więc choroba o podłożu autoimmunologicznym.

Odpowiednia dieta w chorobie Hashimoto- zasady

dieta hashimotoCelem odpowiedniego żywienia u osób, które mają zapalenie tarczycy, jest poprawa samopoczucia, wsparcie leczenia farmakologicznego, a także zmniejszenie istniejącego stanu zapalnego. Bardzo ważna jest dieta hashimoto jest bowiem chorobą, w której występuje niedobór hormonów tarczycy – warto więc dostarczać organizmowi substancji, które są niezbędne do ich syntezy, a pozbyć się tych, które tę produkcję zaburzają. Tarczyca jest organem, który do prawidłowej pracy wymaga regularnych dostaw węglowodanów. Jeśli choruje- wykluczone są wszelkie diety restrykcyjne i odchudzające, które mogą dodatkowo obciążać i tak już upośledzony narząd. Oprócz odpowiedniej podaży węglowodanów (ok. 120g/ dobę) ważne jest również urozmaicenie jadłospisu w składniki mineralne i witaminy, takie jak: magnez, selen, cynk, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy A, B, C, D3 i E. Ich bogactwo znajduje się w takich produktach spożywczych, jak orzechy włoskie, banany, awokado, nabiał, jaja, kiełki warzyw, wątroba, ryby morskie. Innym ważnym elementem diety osób chorych na Hashimoto powinna być adekwatna podaż białka. Produkty białkowe powinny stanowić od 15 do 20% codziennego jadłospisu.

U osób cierpiących na przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy dieta powinna opierać się na zasadach racjonalnego żywienia. Osoby chore na Hashimoto powinny unikać produktów wysoko przetworzonych, bogatych w tłuszcze typu trans i cukry proste. Bardzo ważna jest codzienna aktywność fizyczna.