Legalne zatrudnianie cudzoziemców

Od kiedy mnóstwo Polaków zaczęło szukać zatrudnienia w krajach zachodniej Europy to polski rynek pracy bardzo się zmienił. Jeszcze do niedawna to polscy pracownicy miewali problem ze znalezieniem zatrudnienia w naszym kraju. Obecnie sytuacja wygląda tak, że to pracodawcy mają kłopot ze znalezieniem osób, które by chciały w polskich firmach pracę podjąć.

Zatrudnianie pracowników ze Wschodu

pracownicy ze wschoduRynek pracy u naszych zachodnich sąsiadów otworzył się dla Polaków już dawno temu i od tego czasu właściciele polskich firm mają spory problem. Jest on oczywiście związany z tym, że ciężko obecnie znaleźć pracowników fizycznych, którzy posiadają tak zwany fach w ręku. Wykwalifikowani pracownicy wolą bowiem pracować za o wiele większą stawkę w firmach zagranicznych. Przez jakiś czas rozwiązaniem problemu było zatrudnianie osób pochodzenia ukraińskiego. Jednak obecnie nawet i oni wolą wyjechać bardziej wgłąb Europy by tam szukać pracy. Niekiedy rozwiązaniem jest więc zatrudnianie pracowników z dalekich krajów azjatyckich. Pracownicy ze wschodu bardzo chętnie przyjeżdżają do naszego kraju i podejmują u nas najróżniejsze prace. Szczególnie dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców jest ta, że wielu obcokrajowców pragnie w Polsce zostać na stałe. Niektórzy decydują się nawet na to by sprowadzić do Polski swoje rodziny. Azjaci bardzo chętnie uczą się polskiego języka oraz chłoną naszą kulturę i przyzwyczajają się do klimatu.

Na dzień dzisiejszy w polskich przedsiębiorstwach pracują już tysiące osób pochodzących z takich krajów jak Indie, Nepal, Birma czy Bangladesz. Szczególnie cenieni są pracownicy z Nepalu. Uchodzą oni bowiem za osoby bardzo sumienne i uczciwe. Płaca w Polsce jest dla takich osób naprawdę bardzo satysfakcjonująca dzięki czemu chętnie zostają oni u nas na dłużej.