Objawy zespołu stresu pourazowego

Zespół stresu pourazowego dotyczy osób, które przeszły traumatyczną sytuację w życiu. Może to być wojna, skrajna bieda, utrata bliskiej osoby, przemoc, atak terrorystyczny i wiele innych. Osoba ta odczuwa szereg nieprzyjemnych objawów, dlatego warto leczyć to zaburzenie rujnujące życie.

Po czym rozpoznać zespół stresu pourazowego?

zespół stresu pourazowego warszawaDo najbardziej charakterystycznych objawów należą retrospekcje, w których następuje uczucie przeżywania danego wydarzenia w kółko. Są to żywe, nieprzyjemne wspomnienia, którym bardzo często towarzyszą częste koszmary senne. Powoduje to bezsenność oraz intensywny stres psychiczny lub fizyczny, gdy myśl się o wydarzeniu. Mogą wystąpić bóle nerwicowe, brzucha, drżenie rąk, nagły płacz. Unikanie, jak sama nazwa wskazuje, oznacza unikanie ludzi, miejsc lub sytuacji, które przypominają o traumatycznym wydarzeniu. To nierzadki objaw, jakiemu towarzyszy temu zaburzeniu. Chory ma znaczne problemy z koncentracją, nierzadko problemy w pracy czy w nauce, dlatego należy leczyć zespół stresu pourazowego Warszawa jako centrum ośrodków zdrowia dysponuje bardzo dobrymi gabinetami, w których pracują specjaliści specjalnie nastawieni na leczenie PTSD. Osoba, która na to cierpi ma ciągłe uczucie bycia na krawędzi, jest drażliwa, ma napady złości zniekształcone poczucie winy, zmartwienia, zmniejszone zainteresowanie czynnościami, które kiedyś kochał. Nie ma pasji, traci przyjaciół, oddala się od rodziny i społeczeństwa.

Osoby z PTSD mogą doświadczać depresji i ataków paniki. Ataki paniki mogą powodować objawy, takie jak pobudliwość, zawroty głowy, kołatania serca, omdlenia i bóle głowy. Jest to ciężka dolegliwość psychologiczna, którą jednak można skutecznie wyleczyć korzystając z usług psychologów z doświadczeniem.