Ochrona na wysokości dzięki szelkom bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa są podstawowym elementem wyposażenia osób pracujących na wysokościach. Dzięki nim ryzyko wypadku jest znacznie mniejsze, tym samym stwarzają dogodne warunki pracy. Elementy te muszą jednak spełniać odpowiednie wymogi opisane w normie PN-EN 361, a także posiadać znak CE.

Zastosowanie szelek bezpieczeństwa

szelki bezpieczeństwaJeżeli chodzi o szelki bezpieczeństwa ich budowa zbliżona jest do uprzęży wspinaczkowej. Taśmy pełniące rolę pętli wiąże się na górnej części ud oraz są połączone z pętlami, które zakładane są na każde z ramion. Łączenie całości przebiega na plecach, z kolei po nałożeniu pracownik spina klamrę na wysokości piersi. Aby idealnie dopasować się do każdej sylwetki taśmy posiadają klamry, które bez problemów możemy regulować. Dzięki temu bezpieczeństwo zostaje znacząco zwiększone. W miejscu łączenia pętli za pomocą klamry znajduje się punkt zaczepowy, do którego przypinana jest lonża asekuracyjna. Ta z kolei zamocowana jest do stabilnego uchwytu znajdującego się na miejscu wykonywania robót wysokościowych. Do prac gdzie swoje zastosowanie odnajdują szelki bezpieczeństwa możemy zaliczyć między innymi budowę oraz rozbiórkę budynków, wykonywanie izolacji, pracę na dachach, pracę na zbiornikach silosów, mycie okien, a także ścinanie oraz pielęgnację drzew. Warto pamiętać, że wybór odpowiednich szelek ma ogromne znaczenie. Odpowiednio dobrane pozwalają na wielogodzinną pracę w zawieszeniu. Ponadto szelki powinny być odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, a także różnego rodzaju środków chemicznych.

Szelki bezpieczeństwa swoje zastosowanie odnalazły głównie w przypadku branży budowlanej. Powinniśmy je jednak wybierać względem miejsca oraz warunków, w których zostaną wykorzystane. Pamiętajmy również, że uszkodzone szelki należy wymienić na nowe. Nie powinniśmy próbować ich naprawiać oraz ponownie wykorzystywać.