regały sklepowe

Oryginalne wyposażenie sklepu odzieżowego


Projekt butiku odzieżowego lub salonu projektanta często decyduje o tym, czy klient w ogóle odwiedzi nas sklep, czy ominie go szerokim łukiem. Praca visual merchandisera polega właśnie na zaplanowaniu wystawy, określeniu położenia towarów, ale też określeniu całej funkcjonalności sklepu. W przypadku salonów mody to niezwykle ważne. Jakie są nowe trendy, z których korzystają visual merchandiserzy?

Regały sklepowe pozwalają na efektowne rozmieszczenie towarów

Co trzy lata w Düsseldorregały sklepowefie w Niemczech odbywają się targi Euroshop – to one są dawką wiedzy dla projektantów. Głownie obejmują przykłady prezentacji kolekcji odzieżowych, ale tematem jest też wyposażenie sklepu. Na ostatnich targach dominowały ekspozycje surowe, proste, wręcz minimalistyczne. Często wiodący visual merchandiserzy wykorzystywali typowe wyposażenie sklepu (np. regały sklepowe, meble metalowe, które zwykle są na zapleczu lub w magazynie) i nadawali im nowe życie poprzez zestawienie z nietypowymi materiałami. Jeden z projektantów ułożył równo ubrania na metalowym regale, zamykając go metalową kratką – co sprawiło wrażenie klatki dla zwierząt. Pomysł o tyle trafiony, że cała kolekcja ubrań składała się ze zwierzęcych printów (wzorów pantery, tygrysa), a więc taka nietypowa ekspozycja przy wykorzystaniu banalnych wydawałoby się materiałów – podkreśliła charakter całej kolekcji. I o to chodziło!
Ważne jest również rozmieszczenie regałów i wieszaków. W ekskluzywnym butiku nie ma mowy o ubraniach ściśniętych na wieszakach lub niedbale rozrzuconych w przypadkowych miejscach. Od razu wywołuje to skojarzenie z tandetą i taniością, a przecież nie o taki wizerunek zabiega projektant odzieży. Odpowiednia ekspozycja towaru ułatwia pracę sprzedawcy, który łatwiej przekona niezdecydowanego klienta.

Takie samo zadanie mają meble na zapleczu. Planując wystrój butiku, warto nieco powiększyć wymiary zaplecza, aby układane tam towary były łatwo dostępne, nie gniotły się i aby sprzedawca mógł je szybko odnaleźć i zaproponować klientowi w razie potrzeby. Ważny jest też wybór mebli – najlepiej sprawdzają się meble metalowe, o dużej wytrzymałości.