Regularne odrobaczanie zwierząt towarzyszących

Właściciele zwierząt bardzo często zapominają o ich regularnym odrobaczaniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pasożyty wewnętrzne są w stanie nawet zabić zwierzę, doprowadzając do jego powolnego wyniszczenia. Oczywiście jest też możliwość zarażenia pasożytami człowieka – zwłaszcza dzieci, które nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji.

Odrobaczanie zwierząt 2 tygodnie przed szczepieniem ochronnym

Weterynarz HalinówJeśli w domu są zarówno dzieci jak i psy, koty, to należy zawsze regularnie odrobaczać zwierzęta. Ryzyko co prawda jest niewielkie, ale zawsze takie istnieje. Pierwsze odrobaczanie szczeniąt i kociąt przeprowadzane jest zazwyczaj przed szczepieniami. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Gdyby zaszczepiono zwierzę zarobaczone, które ma znacznie obniżoną odporność, szczepionka mogłaby nie zadziałać. Weterynarz Halinów z pewnością odrobaczy zwierzę przed szczepieniem – zazwyczaj 2 tygodnie przed pierwszym uodpornieniem zwierzęcia. Zwierzę zostaje odrobaczone przy pomocy tabletek. Lekarz weterynarii może podać psu lub kotu tabletkę w gabinecie weterynaryjnym, ale możliwe jest również samodzielne podanie w domu. Jeśli zwierzęciu nie da się podać tabletki, można skorzystać z alternatywnych rozwiązań. Są np. kropelki na grzbiet, które likwidują nie tylko pchły i kleszcze, ale również pasożyty wewnętrzne (krople wnikają przez skórę).

Jeśli zwierzę już jest zarobaczone, stosuje się mocniejsze odrobaczenie – podaje się jedną dawkę, po czym powtarza się ten sam zabieg po 2-3 tygodniach. Aby sprawdzić, czy pasożyty zostały wyeliminowane, trzeba wykonać niedrogie badanie kału w gabinecie weterynaryjnym. W tabletach najczęściej stosuje się takie substancje lecznicze jak prazykwantel, fenbendazol i inne. Zwalczają one nicienie i inne pasożyty wewnętrzne, które znajdują się nie tylko w przewodzie pokarmowym zwierząt.