rekuperacja

Rekuperacja – nowoczesna instalacja w domu inteligentnym.

Nowoczesne budynki wyposażone są w wielu udogodnień dzięki którym życie staje się o wiele łatwiejsze. Jest wśród nich automatyczne sterowanie domowymi sprzętami, rekuperacja, inteligentne oświetlenie czy system alarmowy. Wszystko to ma na celu podniesienie jakości życia i jednocześnie zmniejszenie wydatków. I co prawda początkowe koszty budowy takiego domu mogą się wydawać dość wysokie, to jednak w dłuższej perspektywie tylko się na tym oszczędza. Wydatki na prąd są mniejsze, rekuperator pozwala na to, żeby centralne ogrzewanie mogło działać bardziej oszczędnie, a gaz i woda dozowane są tak, aby nasze rachunki nie spędzały snu z powiek.

Wentylacja niezbędna w coraz cieplejsze dni

rekuperacjaWszystkie systemy działają idealnie ze sobą zgrane, ale najważniejszym z nich wydaje się być właśnie gruntowy wymiennik ciepła. To dzięki niemu nie musimy ciągle dokładać do pieca, to on sprawia, że ciepłe powietrze nie wylatuje wentylacją.

Unia Europejska ogłosiła, że domy budowane od 2020 roku mają w całości pokrywać swoje zapotrzebowanie na energię, czyli innymi słowy mają cechować się praktycznie zerowym jej zużyciem. Jednakże już teraz warto zadbać o to, żeby nasz dom zużywał mniej energii i tym samym generował niższe koszty.

Nikt nie chce przecież płacić więcej niż potrzeba, a specjalnie skonstruowane kanały wentylacyjne pozwalają na to, żeby straty były jak najniższe. Co prawda budowa oszczędnego domu to czasami 30% większy koszt niż w przypadku tradycyjnej budowy, ale rekuperator zwraca się w bardzo szybkim czasie. Nawet po kilku latach można zauważyć, że poniesione na jego kupno i montaż koszty zostały wyzerowane tym, że mniej zapłaciliśmy za opał do naszego domu.

Myślenie perspektywiczne sprawia, że instalacje taka jak te, wydają się być naszą przyszłością. Przyszłością w której będzie coraz mniej złóż kopalin do wydobycia i w której będziemy musieli radzić sobie sami.