szata liturgiczna

Różne rodzaje ornatów w kościele – szaty do liturgii

Ornat jest jedną z ważniejszych rodzajów szat liturgicznych stosowanych przez kapłanów. Warto wiedzieć, że tego typu szaty liturgiczne dzieli się na naprawdę wiele rodzajów. Pierwszym z nich są ornaty skrzypcowe. Do czasu reformy liturgicznej ornat miał długość taką, jakie ramiona były długie. Był to kształt dwóch podłużnych części, które połączone zostały na ramionach. Ornat jest szatą, która jest wykonywana z bardzo szlachetnych materiałów.

szata liturgicznaSzyje się je z atłasu, brokatu, aksamitu, adamaszku oraz rypsu. Czasami ornaty haftuje się galonami oraz złotem. Najczęściej na ornacie widnieją kształty krzyża oraz kolumny. Czasami takie ornaty wysadzano kamieniami szlachetnymi oraz imitacjami kamieni szlachetnych. Ornaty skrzypcowe występują w kilku odmianach. Pierwszą z nich jest odmiana francuska. Ta posiada krzyżową lub też kolumnową pretekstę z tyłu. Na przodzie również znajduje się preteksta.
Jednak ta z tyłu jest znacznie mniej ozdobna. W odmianie rzymskiej preteksta znajduje się z tyłu. Krzyż mieści się z przodu. Obie odmiany funkcjonują do dnia dzisiejszego i są używane. Oprócz tego istnieją także odmiany hiszpańska, brazylijska, św. Karola Boromeusza. Drugim rodzajem ornatów są ornaty gotyckie. Są one bardziej zbliżone wyglądem do ornatów posoborowych. Obecnie jest to nic innego jak luźno zwisająca szata, wkładana przez głowę.
Jest szersza. Najczęściej składa się z jednego płata materiału. W przypadku ornatów gotyckich także można wyróżnić różne odmiany. Należą do nich odmiana zwykła, odmiana posoborowa oraz odmiana św. Andrzeja. Jeśli chodzi o tą ostatnią to nie ma ona kaptura i ma pretekstę w kształcie krzyża. Używana jest do dnia dzisiejszego. Ostatnim rodzajem ornatów są ornaty stożkowe. Są one stosowane od piętnastego wieku. Ornat jest szyty z półkola materiału.

Boki składa się do środka i dzięki temu uzyskuje się kształt stożka. Ma wycięcie na głowę. Mówi się o tym, że jest to pierwotny kształt ornatów. Jest on wspólny zarówno dla chrześcijaństwa wschodniego jak i zachodniego.