Sposoby odprowadzania ścieków w dużych miastach

Mieszkanie w dużym mieście takim, jak stolica, wiąże się zwykle z podłączeniem działki do sieci kanalizacji sanitarnej. Jednak prawda jest taka, że nawet w największych aglomeracjach są miejsca, gdzie ta nie dociera. W takim przypadku muszą one posiadać inny system odprowadzania ścieków, taki jak przydomowa oczyszczalnia, lub popularniejsze szamba.

Instalacja szamba na działce w stolicy

szambo betonowe w warszawieJeżeli działka nie ma podłączenia do sieci kanalizacyjnej miasta, prawo nakazuje zastosowanie innego, bezpiecznego sposobu odprowadzania ścieków. Okazuje się, że szambo betonowe w Warszawie wcale nie jest tak rzadko spotykane, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza w miejscach nieco odosobnionych, gdzie od wielu lat nie przeprowadzano modernizacji. Drugim wyborem jest przydomowa oczyszczalnia, jednak koszty takiej inwestycji są wysokie, zwłaszcza jeśli w perspektywie kilku lat podłączenie działki ma zostać zainstalowane. Szambo musi spełniać odpowiednie wymogi, zanim zostanie wkopane w ziemię. Przede wszystkim musi być odpowiednio pojemne w stosunku do ilości ścieków, jaka ma być do niego odprowadzana. Po drugie, zapewniać ma szczelność. W przypadku, gdyby doszło do przecieków, właściciel narażony zostanie na grzywnę za zanieczyszczanie środowiska w wysokości 5000 zł. Poza tym każdy wyciek jest zagrożeniem epidemiologicznym, co w dużym mieście jest szczególnie niebezpieczne. Warto więc znaleźć produkt atestowany.

Szamba w Warszawie są nadal wykorzystywane w przypadku działek, znajdujących się na terenach, które nie były modernizowane w celu stworzenia infrastruktury kanalizacyjnej. Muszą one być odpowiednio pojemne oraz szczelne. W innym przypadku ich zawartość może skazić środowisko i narazić osoby, które w nim funkcjonują na choroby, a właściciela na karę pieniężną.