Systemy wykończeniowe balkonów

 

Jeżeli chcemy być w pełni zadowoleni z użytkowania tarasu bądź balkonu, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Często bywa pomijana odpowiednia obróbka blacharska, która spełnia funkcję zabezpieczającą. Warto zapoznać się z niezbędnymi informacjami na ten temat.

Ochrona przed wodą za pomocą profili okapowych

profile okapoweGłównym zadaniem dobrej obróbki blacharskiej jest odprowadzanie deszczówki i niedopuszczanie do powstawania wilgoci. Profile okapowe odprowadzają wodę bezpośrednio do rynny lub poza konstrukcję tarasu czy balkonu. W przypadku braku okapnika woda spływa po powierzchni budynku powodując powstawanie wilgoci. Wszystkim znane są konsekwencje nagromadzenia wilgoci i pleśni w budynku. Grzyby i pleśnie działają niekorzystnie na układ oddechowy i nerwowy, przyczyniają się do częstych stanów zapalnych i alergii. Producenci oferują kilka rodzajów profili okapowych. Dostępne są profile przystosowane do posadzek ceramicznych oraz posadzek żywicznych w różnych wymiarach. Profile okapowe są nieskomplikowane w montażu, w stabilny sposób łączą się z izolacją balkonu. Oprócz profili, każdy zestaw do montażu zawiera narożniki zewnętrzne i wewnętrzne oraz łączniki. Zastosowanie okapników zapewnia zabezpieczenie przed korozją oraz działaniem czynników atmosferycznych. Polecane profile wykonane są z wysokiej jakości aluminium, które dodatkowo pokryte jest warstwą poliestrową. Dostępne są też mniej standardowe profile – do balkonów półokrągłych.

Zmienne warunki pogodowe skłaniają do zastosowania rozwiązań zabezpieczających budynki. Profile okapowe w sprawny sposób odprowadzają wodę z powierzchni balkonów. Dzięki temu, podczas niesprzyjających okoliczności atmosferycznych, nie trzeba się martwić negatywnymi skutkami dla budynku oraz naszego zdrowia.