Wybór kostki granitowej

Najchętniej wykorzystywanym materiałem do wykonania chodników wokół domów jest granit. Jest to tworzywo niezwykle trwałe, odporne na trudne warunki klimatyczne. Pięknie komponuje się zarówno w połączeniu z nowoczesnymi, jak i starszymi budowlami, tworząc wokół nich niezwykle eleganckie opaski.

Jaką kostkę brukową wybrać?

układanie kostki granitowej na suchym betonieSzeroka gama barw granitu pozwala na absolutną dowolność w dopasowaniu chodnika do wyglądu domostwa. Najpowszechniejsze i zarazem najtańsze są kostki w kolorach szarych i rudo-szarych. Nieco droższe są kostki czerwone i żółte, a z ich połączeń można wykonać barwne, cieszące oko mozaiki. Najdroższy jest czarny i biały granit. Połączenie tych kolorów jest niezwykle stylowe, a dom na tle czarno-białej opaski wygląda nowocześnie i elegancko. Oprócz koloru należałoby zdecydować się na rozmiar kostki. W ogrodach przydomowych najładniej prezentuje się kostka o wymiarach 4/6 cm. Z małej kostki łatwiej wykonać mozaikę czy inne artystyczne ułożenie. Najbardziej uniwersalna jest kostka o wymiarach 7/9 cm, z której można układać podjazdy dla samochodów osobowych, chodniki, ścieżki itd. Dobrze wygląda w połączeniu z małą kostką. Kostki o wymiarach 8/11 cm są najbardziej odporne na obciążenia. Nadają się nawet jako podłoże parkingów dla większych samochodów. Układanie kostki granitowej na suchym betonie nie jest trudne, choć o ułożenie bardziej skomplikowanych wzorów warto zwrócić się do specjalistów. Dobrze ułożona kostka brukowa stanowi nowoczesną i gustowną dekorację ogrodu. Należy również pamiętać o odpowiedniej impregnacji podłoża – niezadbany granit może zarosnąć mchem i innymi roślinami, co zdecydowanie zepsuje walory estetyczne ścieżki. 

Dlatego dobrze jest dokładnie przemyśleć to jaki rozmiar i kolor kostki na opaskę wokół domu wybrać. Samodzielne położenie kostki granitowej wokół domu nie powinno stanowić problemu, jednak lepiej jest zwrócić się o pomoc do specjalisty — można wtedy mieć pewność, że chodnik będzie prawidłowo położony, dzięki czemu będzie stanowił długowieczną i trwałą ozdobę.