Spotkanie integracyjne

Zły stereotyp o imprezach integracyjnych

Jaki jest obraz imprezy integracyjnej wśród przeciętnego pracownika? Najczęściej, gdy słyszymy hasło „imprezy integracyjne” czy „imprezy firmowe” to na myśl przychodzą nam wielki hotel, darmowe jedzenie i duża ilość alkoholu. Obraz ten umacnia się także poprzez media, które często piszą o incydentach na tego rodzaju eventach.

Czy kompleksowa obsługa imprez musi być kosztowna?

Spotkanie integracyjneO takich imprezach powstał także film „Wyjazd integracyjny” z Tomaszem Karolakiem w roli głównej i przedstawiał on właśnie stereotypowy obraz takiej imprezy jaki utwierdził się w głowie przeciętnego Polaka. Jak się ma ten obraz do rzeczywistości? Otóż niewątpliwie prawdą jest, że sporo wyjazdów wygląda w taki sposób. Rezygnacja z usługi jaką jest kompleksowa obsługa imprez bywa niekiedy ryzykowna. Pracodawca jest chętny by wysłać gdzieś pracowników, ale czasami nie chce mu się wymyślać dla nich jak ten wyjazd ma wyglądać, więc panuje totalna samowolka, a uczestnicy kończą pobyt pijani w swoich pokojach hotelowych. Dj na imprezy firmowe jest osobą bez której takie spotkanie najczęściej nie może się obejść i pracownicy bawią się całą noc w rytm muzyki często nie znając umiaru. Kończy się to często niezręcznymi sytuacjami. Na całe szczęście odchodzi się od takiej formy wyjazdów i zazwyczaj kompleksowa obsługa imprez znajduje zastosowanie. Coraz częściej wyjazdy te przyjmują formę rywalizacji sportowej i ogólnej aktywności fizycznej. Popularne stają się spływy kajakowe, paintball, imprezy tematyczne, gry zespołowe, czy wyjazd do jakiegoś większego miasta jak np. Krakowa. Niestety na razie nie są one w stanie przełamać stereotypu jaki utwierdził się o takich wyjazdach. W dużej mierze jest tak przez opinię publiczną, ale i przez samych pracowników, którzy często nie potrafią się odpowiednio zachować. Obraz ten jednak coraz bardziej się zmienia.

Polska kulturą pracy z dnia na dzień coraz bardziej przyjmuje model zachodni, gdzie pracownicy czują odpowiedzialność za dobre imię firmy zarówno w pracy jak i poza nią, więc trzeba mieć nadzieję, że imprezy firmowe w Polsce będą rzeczywiście integrować i wzmacniać zespoły, a nie być tylko wymówką do imprezowania na koszt pracodawcy.