Zwalczanie zagrożenia ze strony szczurów

 

Szczury od zawsze były zagrożeniem dla człowieka. W średniowieczu dziesiątkowały miasta, przenosząc dżumę. Mimo rozwoju medycyny, ich aktywność nie maleje i stale nam zagraża. Jak żyją szczury? W jaki sposób powinno się je zwalczać? Jakie spustoszenie sieją te gryzonie?

W jaki sposób pokonać szczura?

deratyzacjaTe niewielkie gryzonie potrafią dostosować się niemal do każdej sytuacji. Wykazują dużą odporność na choroby, czynniki chemiczne, a dwadzieścia pięć szczurów zjada dzielnie tyle, ile dorosły człowiek. Pojawiają się tam, gdzie mają dostęp do pożywienia lub odpadków. Ich aktywność przeważnie przebiega w nocy. Za dnia poruszają się słabsze osobniki. Deratyzacja to skomplikowany sposób na zwalczanie zagrożenia z ich strony. Jest to cykl czynności, który rozwija się od średniowiecza. Praca profesjonalistów skupia się na zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych, w tym trutek i oprysków. Niestety, nie zawsze można je stosować. Jeśli stado mieszka nieopodal zbiorników z pożywieniem dla zwierząt gospodarczych, to istnieje ryzyko skażenia paszy. W tym przypadku używa się specjalnych klatek, pułapek, albo specjalnie rozmieszczonych trutek. Podstawą jest zlokalizowanie miejsc, gdzie występują i się gnieżdżą. Profesjonaliści radzą, by dobrze poznać przestrzeń, która jest siedzibą gryzoni. Ze względu na swój tryb życia, często kopią tunele, do których dotarcie bywa problematyczne. Jakie zagrożenia przenoszą szczury? Przede wszystkim, przenoszą różnorodne choroby, a poza tym pozbawiają dużej ilości pożywienia.

Zdarzają się też przypadki, gdy atakują chore lub ranne zwierzęta gospodarcze. Walka ze szczurami nie należy do łatwych i przyjemnych. Trzeba się przede wszystkim odpowiednio przygotować, nastawiając na ciężką, dokładną pracę. Mimo rozwoju technologii, zagrożenie z ich strony stale występuje.